ABD üniversitelerinde protesto dalgası: Öğrencilere ‘okuldan atma’ tehdidi

ABD’nin New York kentindeki Columbia Üniversitesinde yaklaşık iki haftadır devam eden Filistin’e destek eylemleri için okul yönetimi ile öğrenciler arasında süren müzakerelerde uzlaşıya varılamadı. 

Üniversite yönetimi tarafından yapılan yazılı açıklamada, okul yönetimi ile öğrenci temsilcileri arasındaki diyaloğun çıkmaza girdiği belirtilerek, eylemlerin kampüs içinde toplum üyeleri için istenmeyen bir ortam oluşturduğu savunuldu. 

Öte yandan öğrencilere kamp alanını aynı gün yerel saatle 14.00’e kadar boşaltmaları çağrısında bulunularak, buna karşı gelen protestocu öğrenciler disiplin cezası ve okuldan uzaklaştırma ile tehdit edildi. 

ÇOK SAYIDA YAHUDİ ÖĞRENCİ DE VAR

Gösteriye katılan ve kendisini Taya olarak tanıtan öğrenci, okuldan atılma uyarıları için “Elbette kimse böyle bir şeyi istemez. Ancak bu eylemlere katılmaya başladığımızda aldığımız riskleri biliyorduk. Doğru olduğunu düşündüğünüz şeyi açıkça ifade etmenin okuldan atılmanıza yol açması için hiçbir neden yok” dedi. 

Eylemlere sonuna kadar devam edeceklerini belirten Taya, kampüste “Yahudi düşmanlığı” yapıldığı yönündeki suçlamalar için de şunları söyledi: “Sanırım kamp alanını ziyaret eden herkes bu suçlamaların tamamen asılsız olduğunu görebilir. Oturup şarkılar söylediğiniz, davul çaldığınız, ilahiler okuduğunuz kampta her zaman harika bir enerji oluyor. Bu hareketin parçası olan çok sayıda siyonist karşıtı Yahudi öğrenci de var. Barış için Yahudi Sesleri (JVP) içindeki öğrencilerimiz (burada) Hamursuz bayramını kutluyor, bu yolda liderlik ediyorlar. Yani herkes için hoş bir ortam. Kampa gerçekten gitmiş olan hiç kimsenin bu dedikodulara inandığını sanmıyorum.” 

Öte yandan, Columbia Üniversitesi Halkla İlişkiler Departmanı Başkan Yardımcısı Ben Chang, gösterilere katılan bazı öğrencilere disiplin cezaları verilmeye başlandığını duyurdu. 

Chang, kaç öğrenci hakkında işlem yapıldığı konusunda bilgi vermezken, söz konusu öğrencilerin yarı yılı tamamlayıp mezun olamayacaklarını, üniversite lojmanlarına ve akademik binalara kabul edilmeyeceklerini ifade etti. 

EYLEMLER YAYILIYOR

Bu arada ABD’deki Filistin destekçisi protestolara San Francisco Üniversitesi öğrencileri de katıldı.

Öğrenci temsilcileri, SFSU’nun İsrail’e askeri malzeme üreten Lockheed Martin, HP gibi firmalarla olan ticari anlaşmalarına son vermesini istedi. 

ABD medyasına göre ülke genelinde 70’ten fazla üniversitede Filistin’e destek protestoları düzenlenirken, yüzlerce öğrenci polis tarafından gözaltına alındı. 

BM’DEN TEPKİ: TOPLANMA HAKKININ İHLALİ

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Savunucuları Özel Raportörü Mary Lawlor, Columbia Üniversitesi’nde Filistin’e destek gösterisi düzenleyen öğrencilerin protestolarına son vermemeleri halinde “uzaklaştırma cezası” alacakları yönündeki haberlere tepki gösterdi. 

Lawlor, X sosyal medya platformundan konuya ilişkin paylaşımda bulundu. “ABD’de, Columbia Üniversitesinde barışçıl protestolara son vermemeleri halinde öğrencilerin okuldan uzaklaştırmayla karşı karşıya kalacaklarına dair tedirgin edici haberler duyuyorum” ifadesini kullanan Lawlor, bu durumun, öğrencilerin barışçıl toplanma hakkının açık bir ihlali olduğunu belirtti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x